A Shopping-hirdetéseidet érintő változások, Merchant Center-bejelentések, amelyekről érdemes tudnod
A következőkben összefoglaljuk az elmúlt hónapok fontosabb változásait a Google Merchant Centerrel kapcsolatban. Alapvetően elmondható, hogy szigorodott a szabályozás, különösen a weboldalon nyújtott felhasználói élményre vonatkozóan. Ezzel a Google még inkább garantálni szeretné, hogy a Shopping-hirdetések, illetve az általuk generált weboldallátogatások és vásárlások maradéktalanul kielégítsék a fogyasztók igényeit és elvárásait.
A weboldalra vonatkozó hasznos tudnivalók
A Google kiemelt figyelmet fordít rá, hogy a felhasználók a lehető legjobb felhasználói élményt kapják a keresések és böngészések során. Emiatt odafigyel arra is, hogy a Shopping-hirdetések milyen érkezési oldalakra visznek, illetve a webshopok milyen szinten szolgálják ki a vásárlókat.
A Google célja: „hogy megvédje a felhasználókat a nem megfelelő vásárlási élménytől, mint amilyen például a hiányos webhely, a félreérthető vagy pontatlan termékinformációk, a webhelyen található hibás linkek stb.”
Ezzel kapcsolatban a következő szempontokra érdemes odafigyelni, amelyekkel biztosíthatod, hogy a látogatóid a megfelelő élményt kapják a weboldaladon és így Shopping-kampányaid jóváhagyásra kerüljenek – ellenkező esetben Merchant Center fiókodat felfüggeszthetik, amelyet mindenképpen ajánlott elkerülni.
Nem megengedett tartalmak, nem megfelelően működő oldalak
- Navigációt nehezítő elemek, tartalmak – ne legyen a céloldaladon felugró ablak vagy közbeiktatott hirdetés; legyen gyors a betöltési sebesség (ajánlott a 3 mp alatti mobileszközökön); ne tiltsd le a Vissza gombot a böngészőben; ne kelljen jelszót vagy alkalmazást használni a céloldal megtekintéséhez
- Ellenőrizd, hogy a legelterjedtebb böngészőkben jól működik-e a céloldalad – az oldalon belül működjenek a linkek pl. a kapcsolati oldalra, közösségi oldalakra, és mind releváns oldalra mutasson, ne olyanra, amely összezavarhatja vagy megtévesztheti a felhasználót
- Legyen biztonságos a weboldalad – ha a Google nem tartja biztonságosnak a céloldaladat vagy domainedet, letilthatja a megnyitást
- Teljes körű, könnyen értelmezhető cégadatok – ne legyenek hiányosak pl. a kapcsolatfelvételi, szállítási vagy egyéb, a céggel, illetve a szolgáltatásokkal kapcsolatos információk vagy tájékoztatások (pl. GYIK)
- Kerüld a sablontartalmakat – nem elfogadható, ha általános vagy vakszövegeket használsz, pl. „Ide jön a vásárlói vélemény” vagy „Lorem ipsum…”
- Megfelelő és hiánytalan termékadatok – a termékeidnél megjelenő adatok legyenek pontosak, ne ismétlődjenek pontosan megegyező információk több terméknél, tartalmazzanak elég adatot a megalapozott vásárlói döntésekhez
A céloldalakra vonatkozó további követelményekről itt tájékozódhatsz:
https://support.google.com/merchants/answer/4752265
Elégtelen fizetési információ
Figyelj oda, hogy webáruházadnál be legyen állítva minimum egy hagyományos fizetési mód (pl. bankkártya, utánvét), amellyel a vásárlóid fizetni tudnak. Érdemes megjegyezni, hogy a fizetési folyamat előtt nem szükséges megadni a weboldalon a lehetséges fizetési módokat.
Ezenkívül meg kell felelni a további fizetéssel kapcsolatos feltételeknek:
- Biztonság – a fizetést csak SSL-tanúsítvánnyal rendelkező feldolgozószerveren, azaz https://-en keresztül lehet megvalósítani
- Visszatérítés – adj meg egyértelmű információt arra vonatkozólag, hogy élhet-e a vásárlód visszatérítési vagy visszaküldési igénnyel, és ha igen, ennek milyen feltételei vannak
- Számlázás, költségek – a vásárlót tájékoztatni kell a vásárlás előtt és után is valamennyi vásárlási feltételről és költségről
- Fizetési folyamat – a teljes fizetési folyamatnak kifogástalanul kell működnie a kosárba helyezéstől a tranzakció befejezéséig
Hiányos kapcsolatfelvételi adatok
Frissült a kapcsolatfelvételi adatokra vonatkozó irányelv is: korábban kötelező volt a telefonszám, fizikai cím és e-mail cím közül legalább kettőt feltüntetni a weboldalon. Most már elég csupán egy kapcsolatfelvételi módot szerepeltetni – pl. kapcsolatfelvételi űrlap, e-mail cím vagy céges közösségimédia-profilra mutató link.
A rendelkezésre állás helyes feltüntetése
Szeptember 1-től a „Kézbesítési problémák” irányelv megsértése helyett „Pontatlan rendelkezésre állás (a webhely céloldalán és a fizetési oldalakon feltüntetett rendelkezésre állás nem egyezik meg)” új irányelvsértést használ a Google.
A termék rendelkezésre állásának adatai legyenek konzisztensek a teljes weboldalon.
Gyakori hibák lehetnek:
- A vásárlás gomb nem működik – a termékoldalon rendelkezésre állóként szerepel a termék (pl. raktáron), de a gombra kattintva már nem áll rendelkezésre (pl. nincs raktáron)
- Nem lehet otthoni címre kiszállítani – a cím megadása után derül csak ki, hogy a megrendelt termék nem áll rendelkezésre, mert pl. csak egy átvevőhelyen lehet hozzájutni
- Korlátozott területi rendelkezésre állás – ha egy termék nem vásárolható az ország teljes területén, ellenőrizd, hogy ennek megfelelően a regionális rendelkezésre állás megfelelően be van-e állítva, illetve alkalmazható-e az értékesítési országban
Alapvető fontosságú tehát, hogy a vásárlóid pontos, naprakész, egyszerűen hozzáférhető, releváns információt kapjanak a termékeidről és szolgáltatásaidról a megfelelő felületeken. Ha azt a célt tűzöd ki, hogy a felhasználók minél gyorsabban, kényelmesebben, és jól tájékozottan tudjanak vásárolni a weboldaladon, nem nagyon lesz problémád a Google által támasztott követelményeknek, hiszen a Google célja is ugyanez.
Az elégedett vásárlók a jó vásárlói élmény után nagyobb valószínűséggel térnek majd vissza hozzád, így neked is érdekedben áll folyamatosan fejleszteni, illetve javítani a weboldaladat a felhasználói igényeknek megfelelően.
A Shopping-kampányaidra, feed-re vonatkozó hasznos tudnivalók
Az egyedi termékazonosítókra vonatkozó szabályok betartatásával kapcsolatos módosítások a díjmentes adatok esetében
szeptember 15-től a díjmentes adatokban megjelenő termékekre (a terméked megjelenhet pl. a Google Keresőben vagy a Google Képek között) is vonatkozik a Shopping-hirdetésekre már alkalmazott szabály, miszerint, ha különböző termékek ugyanazt a GTIN-t használják ugyanazokkal a változatattríbutimokkal (condition, multipack, color, size), elutasításra kerülnek, mert megtévesztők vagy összezavarók lehetnek a felhasználók számára.
A Google tehát egységesíti az UPI-kra (egyedi termékazonosítókra) vonatkozó szabályozását a díjmentes adatok és a Shopping-hirdetések esetében. Az egyedi termékazonosítók közé tartozik a fentebb említett GTIN (globális kereskedelmi áruazonosító szám), az MPN (gyártói cikkszám), valamint a márkanév.
Az MPN [mpn] attribútum megadására vonatkozó követelmények
Elutasításra kerülhet az a Shopping-hirdetésed, amelynél nem adtad meg helyesen az MPN-t (gyártói cikkszámot). Mivel a felhasználók rákereshetnek egy-egy termékre az MPN beírásával, fontos, hogy ez az adat is megfelelően szerepeljen a Merchant Centerbe feltöltött feed-ben.
A Google tehát ezt is ellenőrzi, és a Diagnosztika oldalon „Helytelen termékazonosító [mpn]” figyelmeztetéssel találkozhatsz, ha valami nincs rendben ezzel az adattal. Ajánlott tehát itt folyamatosan ellenőrizni, van-e ilyen jellegű probléma valamelyik termékkel, ezután pedig vagy javítani vagy pedig törölni az MPN-t.
A WebP is bekerült a Merchant Center támogatott képformátumai közé
Az eddig elfogadott képformátumokon túl (JPEG, PNG, GIF, BMP, TIFF) már a WebP is érvényes képformátum a Merchant Centerben.
Érdemes bővebben tájékozódni a WebP-ről, és alkalmazni a Shopping-hirdetéseknél, illetve weboldalaknál is, hiszen a Google kifejezetten ajánlja, ugyanis jelentősen kevesebb helyet foglal, és átlátszóságot is támogat ez a formátum (ugyanúgy, mint a PNG vagy GIF).
A tömörítetlen WebP képek 26%-kal kisebb fájlméretűek a PNG-hez hasonlítva, a tömörített WebP képek pedig 25-34%-kal kevesebb helyet foglalnak a hasonló minőségű JPEG képekhez képest.
Reméljük, számos hasznos információval szolgálhattunk ebben a bejegyzésünkben a Merchant Center frissítésekre, bejelentésekre vonatkozóan. Érdemes figyelemmel kísérni a Hirdetmények oldalt, ahol első kézből tájékozódhatsz az aktuális változásokról és fejlesztésekről.
Bármilyen további kérdésed merülne fel a Shopping-hirdetésekkel kapcsolatban, keress meg minket, szívesen állunk rendelkezésedre.
Ha szeretnél értesülni a legfrissebb bejegyzésekről, iratkozz fel: